Pożyczka hipoteczna a kredyt gotówkowy

Pożyczka hipoteczna, czy kredyt gotówkowy, który z nich będzie lepszy na remont mieszkania lub domu? Porównujemy, ile można pożyczyć i na jak długo. Sprawdzamy, który z nich i w jakiej sytuacji będzie korzystniejszy przy remoncie nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna a kredyt gotówkowy

Zacznijmy od podobieństw i różnic. Zarówno kredyt gotówkowy, jak i pożyczka hipoteczna są produktami kredytowymi, oba z nich można wykorzystać na dowolny cel. Jednakże kredyt gotówkowy nie wymaga zabezpieczeń, podczas gdy pożyczka już tak. Pożyczka hipoteczna dzięki temu, że jest zabezpieczona na hipotece nieruchomości, jest udzielana w wysokich kwotach nawet do 40% wartości zabezpieczenia. Jej czas spłaty jest dostosowany do wysokości i wynosi nawet 25 lat. Wysokość kredytów gotówkowych jest niestety ograniczona i zwykle nie przekracza 120 000 zł. Czas spłaty w ich przypadku wynosi najczęściej od 64 do 120 miesięcy.

W jakiej sytuacji kredyt gotówkowy będzie korzystniejszy przy remoncie nieruchomości?

Z racji niższej wysokości i krótszego okresu spłaty będzie korzystniejszy przy mniejszym remoncie niewymagającym dużych nakładów finansowych. Przykładowo, jeżeli chcesz wyremontować kuchnię i potrzebujesz na to 20 000 zł, to kredyt gotówkowy sprawdzi się lepiej. Raczej nie ma sensu brać pożyczki hipotecznej i zastawiać mieszkania przy tak małej kwocie. Z kolei, kiedy mamy przed sobą większy wydatek taki jak na przykład gruntowny remont mieszkania czy domu wówczas może się zdarzyć, że kredyt gotówkowy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Może się on okazać po prostu za niski w stosunku do naszych potrzeb lub po prostu za drogi. Żeby zobrazować wysokość raty, warto posłużyć się przykładem takim, że chcąc pożyczyć 120000 zł na 120 miesięcy, rata bez odsetek wyniosłaby 1200 zł miesięcznie, co jest niebagatelną sumą.

Kiedy pożyczka hipoteczna będzie korzystniejsza przy remoncie nieruchomości?

Chcąc pożyczyć wyższą kwotę na dłuższy czas tak, aby zminimalizować ratę dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna. Jest to produkt, jakby nie było hipoteczny, a więc posiadający zabezpieczenie w postaci naszej ruchomości i z racji tego jest dużo niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy. Ponadto pożyczki hipoteczne są oferowane na dużo dłuższy czas wynoszący maksymalnie nawet 25 lat. Niższe oprocentowanie i dłuższy okres spłaty oczywiście przekładają się na wysokość raty, która w przypadku pożyczki hipotecznej będzie dużo niższa i przy tej samej kwocie kredytu (120000 zł) może wynieść około 500 zł.

Jak zatem widać w tym krótkim porównaniu, jeżeli interesuje nas wyższa kwota na poważniejszy remont, to pożyczka hipoteczna będzie korzystniejszym rozwiązaniem naszych potrzeb.

Przyjrzyj się poszczególnym ofertom

1. Pożyczki hipoteczne

2. Kredyty gotówkowe

Podziel się