Jak korzystać z karty kredytowej

Liczba użytkowników kart kredytowych W Polsce stale przybywa. W większości reklam przeczytamy, że wyrobienie i korzystanie z karty kredytowej nic nie zapłacimy. Tymczasem uniknięcie opłat wcale nie jest proste, jakby się wydawało. Musimy często korzystać ze swojej i dokonywać płatności, żeby uniknąć opłat.

Sprawdź opłaty i oprocentowanie

Można się ustrzec opłat, spełniając kilka warunków, żeby korzystanie z karty kredytowej było naprawdę bezpłatne. Najczęściej bank zwolni Cię z opłat, jeżeli wykonasz określoną ilość transakcji na wyznaczoną kwotę. Jednakże nie tylko opłaty za użytkowanie wpływają na koszt karty, gdyż generuje go również oprocentowanie, które obecnie oscyluje około 15%.

Pilnuj okresu bezodsetkowego, by uniknąć dodatkowych kosztów

Musisz pilnować bezodsetkowego, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Wynosi on najczęściej 30 dni, a jego maksymalna długość sięga nawet 56 dni. Jeżeli zwrócisz w tym czasie wykorzystane w ramach limitu pieniądze, to wówczas bank nie naliczy odsetek. Z kolei, jeśli nie uregulujesz w terminie zadłużenia, to wówczas odsetki zostaną naliczone od samego dnia dokonania płatności kartą.

Spłata minimalna

Jeżeli nie dysponujesz środkami, żeby spłacić całość obciążenia na karcie, to wówczas musisz dokonać spłaty co najmniej tak zwanej kwoty minimalnej. Kwota ta najczęściej stanowi 5% kwoty wykorzystanych środków. W przypadku, kiedy nie dokonasz choćby spłaty minimalnej, bank naliczy Ci koszty karne. Jeżeli zadłużenie nie będzie spłacone przez dłuższy czas, to wówczas poniesiesz koszty monitów, a informacja o zadłużeniu może zostać przekazana do Biura Informacji Kredytowej. W przypadku całkowitego braku możliwości spłaty katy w niektórych bankach możesz rozłożyć spłatę zadłużenia w karcie na raty.

Korzystanie z bankomatów podnosi koszty

Pamiętaj, że karta kredytowa nie służy do wypłacania gotówki z bankomatu. Za czynność taką dokonaną kartą kredytową zapłacisz prowizję w wysokości nawet do 10%. Zwykle jednak prowizja ta nie przekracza 5% wysokości wypłaconej kwoty. Przy wypłacie gotówki z bankomatu nie obowiązuje okres bezodsetkowy, przez co narażasz się na odsetki naliczone od momentu wypłaty środków.

Dodatkowe korzyści płynące z użytkowania karty kredytowej

Żeby zachęcić klientów do korzystania z kart, banki oferują do nich szereg usług dodatkowych, rabatów i profitów. Można uzyskać niewielki procentowy zwrot środków wydanych przy użyciu karty. Można też otrzymać atrakcyjne rabaty u partnerów banku. Mogą to być np. rabaty na zakupy w danych sieciach sklepów, na przeloty liniami lotniczymi lub na wykupienie wakacji, lub wycieczki.

Porównaj karty kredytowe dostępne aktualnie przez internet

Sprawdź porównanie kart kredytowych

Podziel się