Historia kredytowa i zdolność kredytowa

Jak historia kredytowa i zdolność kredytowa wpływa na możliwość uzyskania kredytu? Jaki mają one wpływ na odmowną decyzję kredytową? Przeczytaj!

Historia kredytowa i zdolność kredytowa to zasadnicze czynniki poza pracą i zarobkami przesądzające o tym, czy będziemy mieli szansę na kredyt. Mało osób wie, jak istotne to są dla banków czynniki. Korzystamy z rozmaitych produktów bankowych, nie mając przeważnie pojęcia, jak to bardzo wpływa na naszą zdolność kredytową. Na co dzień korzystamy z pożyczek w koncie, używamy kart kredytowych, a do tego bawimy się, czy kupujemy przeróżne rzeczy, a najczęściej robimy to na kredyt. Rat przybywa, ale zwykle nie zauważamy tego. Liczy się tylko to, aby wejść w posiadanie tego, co się chce i pragnie i to jak najszybciej. Wszystko to wszelako wpływa niezwykle silnie na naszą zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa nie jest wieczna

O wadze zdolności kredytowej dowiadujemy się na ogół, gdy przy okazji kolejnego kredytu gotówkowego otrzymujemy odmowną decyzję kredytową. Wstrząs, rozterka i pytania, czemu nas to spotkało. Taki scenariusz przerabiało wielu z nas. Każdy, kto żyje na kredyt, nad stan niewątpliwie dojdzie do tego momentu. Jeśli nie zapanujemy nad pożyczkami sami to, bank uczyni to za nas, mówiąc nam nie. Jednak niespodzianka w postaci owego NIE i odmownej decyzji kredytowej może nastąpić w najmniej stosownym momencie. Najczęściej bywa tak, że odmowa przyznania zobowiązania spotyka nas w momencie, kiedy w największym stopniu zależy nam na jego pozyskaniu. Zwykle dotyka to nas, kiedy przytrafią się nam nieprzewidziane zdarzenia losowe wywołujące wymóg sięgnięcia po pomoc finansową.

Historia kredytowa kołem się toczy

Można powiedzieć, że historia kredytowa i zdolność kredytowa idą z sobą w parze. Bardzo często zdarza się, że tracąc zdolność kredytową zaczynany mieć problemy ze spłatą zobowiązań. Jeżeli są one zbyt liczne, to nawet niewielkie perturbacje finansowe mogą doprowadzić do powstania opóźnień w spłacie rat. Jeżeli raty nie są regulowane na czas, to nasza historia kredytowa pogarsza się. Opóźnienia wynoszące do 30 dni są jeszcze znośne, natomiast kiedy przekroczą ten pułap, a nie daj boże sięga 60 dni, to szanse na kredyt w przyszłości mamy naprawdę znikome.

Chcesz poprawić Swoją zdolność kredytową i zachować dobrą historię kredytową? Jeżeli tak, to skonsoliduj Swoje zobowiązania w jedno z niższą ratą.
Zobacz koniecznie:

Podziel się