Czym jest pożyczka hipoteczna?

Czym jest pożyczka hipoteczna? Na jaki cel można zaciągnąć pożyczkę hipoteczną? Jakie nieruchomości mogą być zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej? Wszystkiego dowiesz się tutaj!

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna jest bankowym produktem finansowym stanowiącym połączenie kredytu hipotecznego z pożyczką gotówkową. W tym wypadku podobnie jak przy kredycie hipotecznym bank pożycza ci środki finansowe pod zabezpieczenie hipoteki nieruchomości, dokonując w niej wpisu. Z kolei podobieństwo do kredytu gotówkowego wynika stąd, że Bank użycza Ci pieniądze na dowolny cel i nie musisz dokumentować przeznaczenia środków ani sposobu ich wydatkowania. Pod zabezpieczenie hipoteki nieruchomości możesz otrzymać pożyczkę do 40% jej wartości. Są to naprawdę spore sumy, które ogranicza jedynie wartość nieruchomości, no i oczywiście Twoja zdolność kredytowa.

Czy to bezpieczne i aby nieabsurdalne?

Niektórzy mogą powiedzieć, że zaciąganie pożyczki pod zastaw np. drogiego domu jest absurdalne i niebezpieczne. Będą argumentowali, że sprawdzą się lepiej klasyczne pożyczki gotówkowe. To prawda, niemniej jednak kredyty gotówkowe są blisko dwa razy droższe od pożyczki hipotecznej. Ich wielkość jest również o wiele niższa. Z kolei pod zastaw możemy w sumie pożyczyć bez ograniczeń kwotowych. Wysokość pożyczki hipotecznej ogranicza jedynie wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie, a także Twoja zdolność kredytowa.

Jakie nieruchomości mogą być zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej?

Zabezpieczeniem może być hipoteka na nieruchomości komercyjnej takiej jak np. lokal handlowy, biuro, magazyn, działka inwestycyjna itp. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej mogą to być dom, mieszkanie, apartament, działka budowlana. Ponadto banki indywidualnie rozpatrują i przyjmują inne rodzaje nieruchomości.
Co ciekawe zabezpieczenia można dokonać na hipotece nieruchomości, której nie jesteś właścicielem. Zabezpieczenie może stanowić dowolna nieruchomość stanowiąca własność osoby trzeciej nawet niebędącej rodziną. Prawny właściciel nieruchomości musi jedynie notarialnie wyrazić zgodę na założenie zabezpieczenia, a także podpisać w banku odpowiednie dokumenty.

Aktualnie przez internet można zamówić poniższe pożyczki hipoteczne

Podziel się